Ukryte koszty fotowoltaiki – co trzeba wiedzieć przed instalacją?

EnergyTest
24/6/2024

Marzysz o niezależności energetycznej i całkowitej redukcji kosztów związanych z korzystaniem z energii elektrycznej. Czy zamontowana, gotowa do działania instalacja fotowoltaiczna oznacza, że to marzenie właśnie zaczyna się spełniać? W rzeczywistości nie wygląda to tak idealnie. Fotowoltaika jest oczywiście sposobem na realne obniżenie kosztów eksploatacyjnych, ale korzystanie z niej nie jest całkowicie darmowe. Zanim podejmiesz decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej, sprawdź, na jakie dodatkowe koszty trzeba się przygotować.

Koszty związane z modułami fotowoltaicznymi: przeglądy, mycie, utylizacja

Sprawne, dobrze dobrane, wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne na co dzień działają praktycznie bezobsługowo. Nie oznacza to jednak, że nie musisz o nie dbać – samodzielnie i z pomocą specjalistów. To ukryty koszt fotowoltaiki, którego nie unikniesz. I, co więcej, nie opłaca Ci się tego robić, jeśli chcesz, by Twoja instalacja fotowoltaiczna działała sprawnie.

Obowiązkowe przeglądy modułów fotowoltaicznych

Przeglądy instalacji fotowoltaicznej należy wykonywać raz na 5 lat. Wynika to z przepisów, ale jest wskazane również ze względu na bezpieczeństwo użytkowników oraz sprawność systemu.

Oprócz obowiązkowych przeglądów mogą Cię czekać także dodatkowe koszty związane z przeglądami gwarancyjnymi fotowoltaiki. Wymagają ich niektórzy producenci – jeśli nie spełnisz tego obowiązku, w razie potrzeby nie skorzystasz z gwarancji. Takie przeglądy należy wykonywać raz na 1-2 lata.

Przegląd warto zlecić specjalistom także na początku. Przeczytaj: Jak sprawdzić, czy instalacja fotowoltaiczna została poprawnie zamontowana?

Mycie modułów fotowoltaicznych – samodzielnie lub przez firmę

Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu czy pyłki roślin powodują, że do ogniw fotowoltaicznych dociera mniej światła. To niekorzystnie wpływa na ilość produkowanej energii.

Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz pamiętać o regularnym myciu modułów. Możesz zrobić to samodzielnie (nie jest to trudne), ale jeśli masz większą instalację fotowoltaiczną, lepiej zlecić to specjalistycznej firmie. Czekają Cię jednak wówczas kolejne ukryte koszty fotowoltaiki – te związane z regularnym utrzymywaniem modułów w czystości.

Jak utylizuje się moduły fotowoltaiczne i ile trzeba zapłacić?

To ukryty koszt fotowoltaiki, którego na razie nie musisz się obawiać. Przewidywana przez większość producentów żywotność modułów fotowoltaicznych to nawet 25 lat. Możliwe, że niektóre urządzenia będą działać sprawnie również po upływie tego czasu. W końcu jednak sprawność modułów spadnie na tyle, że korzystanie z nich będzie już nieopłacalne. Może także dojść do mikrouszkodzeń ogniw, które sprawią, że moduły nie będą w stanie produkować odpowiedniej ilości energii.

W takiej sytuacji elementy instalacji fotowoltaicznej należy zutylizować. Moduły są traktowane jak elektrośmieci, należy je więc dostarczyć do punktu zbiórki takich odpadów (ewentualnie zamówić transport). Utylizacja jest płatna – obecnie koszt to ok. 2 zł za każdy kilogram. Jakie będą koszty za 25-30 lat, gdy będziesz utylizować moduły? Trudno to określić, pamiętaj jednak, że na pewno ich nie unikniesz.

Wysokie rachunki za prąd – koszt, którego nie musisz ponosić

Osoby, które decydują się na montaż fotowoltaiki, oczekują, że ich rachunki za prąd znacząco się zmniejszą. I w większości przypadków rzeczywiście tak jest. Może się jednak zdarzyć, że zmiana nie będzie widoczna, a nawet, że rachunki za energię wzrosną. Dlaczego tak się dzieje?

Niekiedy wynika to ze zwykłej pomyłki lub z długich okresów rozliczeniowych (gdzie bierze się pod uwagę zużycie w miesiącach, w których instalacja PV jeszcze nie działała). Wysokie rachunki za energię mimo zainstalowanej fotowoltaiki mogą mieć jednak także inną przyczynę. Jest to zbyt mała moc instalacji fotowoltaicznej. 

Wtedy energia wyprodukowana w modułach fotowoltaicznych nie wystarcza, by pokryć zapotrzebowanie odbiorników w budynku i konieczne jest pobieranie energii z sieci dystrybucyjnej. Wówczas zakład energetyczny nalicza opłaty i to właśnie one są przyczyną wysokich rachunków.

Takiej sytuacji możesz oczywiście zapobiec. Wystarczy, że Twoja instalacja PV będzie odpowiednio dostosowana pod względem mocy do zapotrzebowania energetycznego Twojego budynku. Moc może być nawet nieco wyższa, by w przyszłości możliwe było zasilanie dodatkowych urządzeń. W takim przypadku nie tylko nie będziesz pobierać dużych ilości energii z sieci (choć może się to zdarzyć, np. w pochmurne dni), ale możesz także generować nadwyżki, które będziesz sprzedawać dystrybutorowi.

Zbyt niska moc to jeden z częstych błędów popełnianych przy montażu fotowoltaiki. Jakie są inne? Przeczytaj tutaj: Najczęstsze błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznych.

Wymiana elementów instalacji fotowoltaicznej na nowe – po ilu latach jest konieczna?

Zakup tańszych, niższej jakości komponentów pozwala ograniczyć koszty początkowe fotowoltaiki. Jest to jednak pewna pułapka – gorsza jakość oznacza zazwyczaj krótszą żywotność. Tańsze urządzenia prawdopodobnie szybciej trzeba będzie wymienić na nowe, często już po 5-10 latach.

Rozważ, czy oszczędności na początkowym etapie to dobry krok. Może lepiej będzie zainwestować w droższe, ale lepsze komponenty zamiast wydawać pieniądze później (zwłaszcza że ceny w branży fotowoltaicznej szybko rosną)?

Jakich elementów potrzebuje instalacja fotowoltaiczna? Dowiedz się tego tutaj: 5 Kroków do wykonania instalacji fotowoltaicznej.