Wady i zalety modułów fotowoltaicznych o mocy 500W +

EnergyTest
24/6/2024

Im większa moc modułów fotowoltaicznych, tym lepiej? Sprawa nie jest taka prosta. Montaż takich modułów pozwala obniżyć koszty pozostałych elementów instalacji. Z drugiej strony – są one stosunkowo nowym rozwiązaniem i nie można mieć pewności, że sprawdzą się w każdych warunkach. Jakie są wady i zalety modułów solarnych o mocy 500W +?

Czy jak najwyższa moc modułów fotowoltaicznych zawsze jest wskazana?

Moc modułów fotowoltaicznych, podawana najczęściej w jednostce kWp (kilowatopików) to wartość, za pomocą której określa się wydajność fotowoltaiki w tzw. warunkach pomiarowych. Im większa moc, tym więcej energii można wyprodukować.

Łączna moc instalacji fotowoltaicznej jest sumą mocy wszystkich znajdujących się w niej modułów. Wysoką wydajność można osiągnąć na dwa sposoby: albo instalując większą liczbę modułów o mniejszej mocy, albo wybierając moduły o dużej mocy, np. przekraczającej 500W. Dowiedz się więcej na ten temat: Ile energii produkuje moduł fotowoltaiczny?

Nie zawsze jednak będzie to konieczne. Moc instalacji fotowoltaicznej powinna przede wszystkim odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu gospodarstwa domowego czy firmy. Jeśli fotowoltaika będzie produkowała za dużo energii w stosunku do tych potrzeb, część będzie musiała być przekazywana do publicznej sieci dystrybucyjnej (ewentualnie – magazynowana, jeśli instalacja będzie wyposażona w magazyn energii).

Przed podjęciem decyzji o montażu modułów fotowoltaicznych o określonej mocy warto zatem przyjrzeć się dotychczasowemu zużyciu energii przez urządzenia elektryczne znajdujące się w budynku. Dopiero na tej podstawie można szacować moc instalacji fotowoltaicznej.

Przeczytaj także o kolejnych krokach związanych z uruchomieniem fotowoltaiki: Jak zgłosić moduły fotowoltaiczne?

Korzyści z instalacji modułów PV o mocy 500W +

Najważniejsza zaleta modułów 500W + jest najbardziej oczywista – wybierając takie urządzenia, potrzebujesz ich mniej niż standardowych modułów. Warto zatem rozważyć ich zakup, gdy masz ograniczoną powierzchnię na dachu lub gruncie. Moduły fotowoltaiczne o dużej mocy są co prawda nieco większe od standardowych, ale wykonana za ich pomocą instalacja zawsze będzie zajmowała mniej miejsca.

Na moduły 500W + warto zdecydować się również wtedy, gdy zależy Ci na wysokiej wydajności. Takie produkty wyróżniają się dużą sprawnością – również z uwagi na to, że do ich produkcji wykorzystuje się ogniwa monokrystaliczne, bardziej efektywne od polikrystalicznych.

Z kwestią montażu wiąże się jeszcze jedna z zalet tego typu modułów. Ze względu na to, że do wykonania instalacji fotowoltaicznej wykorzystuje się ich mniej, potrzebnych jest jednocześnie mniej elementów montażowych, złączy i innych akcesoriów. To przekłada się na niższe koszty montażu instalacji – trzeba jednak pamiętać, że same moduły 500W + są droższe od standardowych.

Moduły fotowoltaiczne 500W + a ryzyko uszkodzeń mechanicznych

Moduły fotowoltaiczne o mocy 500W i większej mają także swoje ciemne strony. Do ich wad należy zwiększone ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Wynika to z dwóch kwestii:

  • W modułach o większej mocy i rozmiarach stosuje się podwójne szkło, ale jego właściwości są takie same jak w przypadku standardowych modułów. Oznacza to, że materiał jest bardziej narażony na naprężenia, a przez to pękanie i uszkodzenia modułów.
  • Duże moduły są podatne na działanie wiatru – bardzo silny podmuch może porwać je w górę i przenieść w powietrzu.

Większe rozmiary modułów fotowoltaicznych 500W + generują także wyzwania na etapie transportu i montażu. Większa waga sprawia, że może być konieczne zastosowanie specjalistycznego sprzętu do przewożenia czy umieszczania elementów na dachu.

Właściwości elektryczne modułów o dużej mocy

W przypadku modułów fotowoltaicznych 500W + obwody elektryczne projektuje się nieco inaczej w porównaniu ze standardowymi instalacjami. Instalatorzy mają dwie możliwości:

  • zwiększenie prądu jałowego i obniżenie wartości prądu zwarcia – takie rozwiązanie ogranicza jednak liczbę modułów, które można umieścić w jednym ciągu, a z tym wiąże się konieczność zastosowania większej liczby elementów montażowych, okablowania i innych komponentów;
  • obniżenie prądu jałowego i zwiększenie wartości prądu zwarcia – w przypadku takiego rozwiązania występuje jednak większe ryzyko pożaru.

Jakie są inne wady fotowoltaiki? Sprawdź tutaj: 10 wad modułów fotowoltaicznych, o których nie wiesz.

Czy moduły 500W + to przyszłość fotowoltaiki?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że moduły fotowoltaiczne 500W + są stosunkowo nowym produktem. Są dokładnie przebadane w warunkach laboratoryjnych, ale nie mamy pewności, jak będą funkcjonowały w naturalnych warunkach przez dłuższy czas. W przypadku wielu produktów nie przeprowadzono także jeszcze certyfikacji wykonywanej przez prestiżowe instytucje, np. TÜV, PQP czy RETC.

Obecnie nie ma innej możliwości zwiększenia wydajności modułów niż poprzez zwiększanie ich rozmiarów – można się więc spodziewać, że popularność modułów 500W i większych będzie rosła. Producenci i inne osoby z branży mówią jednak o konieczności standaryzacji takich produktów, przede wszystkim pod względem rozmiaru. Ułatwi to logistykę, a także dopasowanie elementów montażowych.