Wysoki rachunek przy fotowoltaice – z czego się bierze?
Miało być taniej, a okazuje się, że opłaty za prąd są niepokojąco wysokie? Czasem przyczyną jest zwykła pomyłka, jeśli jednak sytuacja się powtarza, warto dokładniej się jej przyjrzeć. Sprawdź, z czego może wynikać wysoki rachunek przy fotowoltaice i co możesz zrobić, by go obniżyć.
Net-billing – przyczyna wysokich rachunków u prosumentów kupujących energię
Zmiana sposobu rozliczania fotowoltaiki, wprowadzona 2 lata temu, to temat, który budził duże emocje wśród prosumentów. Osoby, które zamontowały instalację PV po 1 kwietnia 2022 roku, rozliczają się ze sprzedanej i pobranej energii według zasad net-billingu. Proces przebiega następująco: w przypadku wyprodukowania przez moduły fotowoltaiczne zbyt dużej ilości energii, jej nadwyżka trafia do sieci dystrybucyjnej.
Firma energetyczna odkupuje ją od prosumenta, a wirtualne środki gromadzi na jego indywidualnym koncie. Wartość tego depozytu można odliczyć od kolejnego rachunku, można również wykorzystać go do zakupu energii wówczas, gdy system fotowoltaiczny nie jest w stanie jej produkować (np. w nocy czy w pochmurny dzień).
Główny problem tkwi w tym, że ceny sprzedaży i odkupu energii różnią się od siebie. W przypadku rosnących stawek za prąd różnice wynoszą już ok. 50-60 groszy za 1 kWh. Prosument kupujący energię ponosi także opłaty dystrybucyjne.
To wszystko oznacza, że gdy Twoja instalacja musi pobierać dużą ilość energii z sieci, może się to przełożyć na wysokie rachunki za prąd – mimo że korzystasz z fotowoltaiki.
Czym jest moc bierna na rachunku za prąd?
Kwestia mocy biernej dotyczy wyłącznie firm rozliczających się w taryfie A, B, ewentualnie C. Ta moc to rodzaj energii, która nie jest przetwarzana na pracę użyteczną, ale krąży w sieci pomiędzy elektrownią i odbiorcą. Jest jednak niezbędna do działania niektórych urządzeń. Na wytwarzanie mocy biernej w fotowoltaice ma wpływ np. falownik.
Duża ilość takiej mocy to zjawisko niekorzystne dla dostawcy prądu. Z tego powodu może on wprowadzić na rachunku opłatę za „bezumowny pobór mocy biernej”.
Wysoki rachunek za prąd przy fotowoltaice? Przyczyną mogą być nieaktualne prognozy
Rachunki bazujące na nieaktualnych prognozach to problem, który może się pojawić, gdy instalacja fotowoltaiczna działa od niedawna. Niektórzy dostawcy prądu sprawdzają stan licznika stosunkowo rzadko, a opłaty naliczają na podstawie wcześniejszego zużycia.
Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym lub firmie w ubiegłym roku nie było jeszcze instalacji PV, dostawca uwzględni podczas wyliczania opłat wyższe zużycie energii niż obecne. Stąd wysokie rachunki za prąd przy fotowoltaice.
Nieaktualne prognozy nie są poważnym problemem. Ostatecznie zapłacisz tylko za faktycznie zużytą energię, a całość zostanie rozliczona na koniec okresu rozliczeniowego. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, jak możesz rozwiązać tę kwestię korzystnie dla siebie.
Sposoby na problem z wysokimi rachunkami przy fotowoltaice
To, jak możesz poradzić sobie z wysokimi rachunkami za prąd przy fotowoltaice, zależy od tego, jaka jest przyczyna problemu:
- Jeśli opłaty wynikają z niekorzystnych dla prosumentów cen zakupu energii elektrycznej od dystrybutora, rozważ zwiększenie autokonsumpcji. Dzięki temu wyprodukowana w modułach energia nie będzie przekazywana do sieci, ale zasili domowe lub biurowe urządzenia elektryczne. Autokonsumpcję możesz zwiększyć, np. wymieniając przestarzały system grzewczy na pompę ciepła czy kuchenkę gazową na elektryczną. Warto również zainwestować w magazyn energii, do którego będą trafiały nadwyżki.
- Jeśli prowadzisz firmę i płacisz wysokie rachunki pomimo fotowoltaiki, a przyczyną jest moc bierna, pomoże Ci zakup specjalnych urządzeń do kompensacji mocy biernej.
- Jeśli Twój zakład energetyczny wystawia rachunki na podstawie prognoz, masz do wyboru trzy rozwiązania. Możesz płacić zgodnie z wartościami na fakturze, a nadpłaty przeznaczyć na poczet kolejnych opłat. Możesz także na koniec okresu rozliczeniowego zwrócić się o zwrot nadpłaty. Jeszcze jedną możliwością jest napisanie wniosku do zakładu energetycznego o zmniejszenie wartości faktur wyłącznie do opłat stałych – wówczas ewentualne dodatkowe koszty pokryjesz, gdy zakończy się okres rozliczeniowy.
Niezależnie od przyczyny wysokiego rachunku za prąd przy instalacji fotowoltaicznej, warto na bieżąco monitorować pracę systemu. Pomogą Ci w tym urządzenia i oprogramowanie do monitoringu, zbierające i analizujące dane na temat produkcji energii elektrycznej przez moduły.
Co robić, gdy dostaniesz wysoki rachunek za prąd pomimo posiadania instalacji fotowoltaicznej?
Przede wszystkim nie powinno się unikać płacenia takiego rachunku. Warto skontaktować się z zakładem energetycznym i wyjaśnić, czy przypadkiem nie doszło do pomyłki. Jeśli tak się nie stało, spróbuj przeanalizować dokładnie pozycje na fakturze. Być może wysoki rachunek wynika z mało efektywnej pracy instalacji PV i konieczności zakupu energii, a może przyczyną są wyliczenia dostawcy?
Wysokie rachunki przy fotowoltaice to zdecydowanie nie jest pożądana sytuacja – pamiętaj jednak, że niezależnie od powodu, masz możliwości rozwiązania tego problemu.