Zmiany w fotowoltaice 2024 – nowe przepisy
Na efektywność i opłacalność fotowoltaiki ma wpływ nie tylko to, co zależy od Ciebie: jakość wykonania, użyte komponenty, dopasowana moc instalacji. Decydują o tym także czynniki zewnętrzne – między innymi to, jak do fotowoltaiki podchodzą twórcy przepisów. Na szczęście zmiany w fotowoltaice w 2024 roku będą raczej zachęcać niż zniechęcać do inwestowania w odnawialne źródła energii. Sprawdź, czego możesz się spodziewać w tym roku jako prosument!
Ważna zmiana dla prosumentów: rozliczanie fotowoltaiki na podstawie stawek godzinowych
Tzw. nowy system rozliczania fotowoltaiki w rzeczywistości ma już ponad 2 lata. W 2024 roku nadszedł czas na jego zmianę. Nie będzie ona jednak rewolucyjna – rozliczanie energii z fotowoltaiki nadal będzie bazowało na sprzedaży nadwyżek i odkupie energii według określonych stawek.
Różnica dotyczy właśnie tych stawek. Dotychczas były one jednakowe, niezależnie od aktualnych warunków. Od 1 lipca 2024 roku ma się to zmienić. Stawki obowiązujące przy sprzedaży energii z fotowoltaiki i odkupie energii z sieci dystrybucyjnej będą naliczane godzinowo. Będą także powiązane z zapotrzebowaniem użytkowników. Im więcej energii będzie pobierane z sieci, tym będzie ona droższa.
Co ważne, przejście na taryfy dynamiczne w fotowoltaice od 1 lipca 2024 roku nie będzie obowiązkowe. Warto jednak będzie skorzystać z takiej możliwości. Prosumenci, którzy się na to zdecydują, będą mogli uzyskać zwrot nadpłaty ze sprzedaży energii na poziomie 30% (zamiast dotychczasowych 20%).
Dowiedz się więcej na temat rozliczania energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne: Jak wygląda rozliczenie prosumenta?
Czy zostanie wprowadzona minimalna cena odkupu energii z fotowoltaiki?
Ustalenie przez Urząd Regulacji Energetyki minimalnych stawek odkupu energii od prosumentów to postulat, który branża fotowoltaiczna zgłasza już od kilku lat. Określenie takiej ceny miałoby zachęcać do inwestowania w fotowoltaikę – prosumenci mogliby mieć większe poczucie bezpieczeństwa i nie obawiać się niekorzystnych zmian stawek przy zmieniających się warunkach rynkowych.
Czy w 2024 roku można spodziewać się ustalenia cen minimalnych na zakup energii z instalacji fotowoltaicznych? Póki co nic na ten temat nie wiadomo – a skoro obecnie rząd i Urząd Regulacji Energetyki nie prowadzi w tym zakresie żadnych zaawansowanych prac, to trudno się spodziewać konkretnych decyzji do końca roku.
Prosumenci wirtualni – nowe możliwości dla osób bez możliwości montażu fotowoltaiki na swoim terenie
Do tej pory z zalet fotowoltaiki mogli korzystać tylko prosumenci, którzy fizycznie posiadali instalację fotowoltaiczną na swoim dachu czy gruncie. Wykluczało to z grona beneficjentów osoby, które nie dysponowały odpowiednio położoną działką czy mieszkały w budynkach wielorodzinnych.
Po 1 lipca 2024 roku ma się to zmienić. Zaczną wówczas obowiązywać przepisy, na podstawie których będzie można czerpać korzyści z fotowoltaiki jako prosument wirtualny. Na czym będzie to polegać? Tacy prosumenci będą mogli inwestować w instalacje fotowoltaiczne (przeważnie duże farmy), wykupując w nich udział mocy. Za określoną opłatą będą korzystać z części energii wyprodukowanej w modułach fotowoltaicznych, a także odsprzedawać jej nadwyżki do sieci. Rozliczanie energii będzie się odbywało na takich samych zasadach jak w przypadku innych prosumentów.
Łatwiejsza budowa instalacji fotowoltaicznych
Ostatnia z planowanych zmian będzie miała znaczenie przede wszystkim dla osób inwestujących w większe systemy fotowoltaiczne – takie, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę (o mocy powyżej 150 kW, ale także mniejsze – w pewnych warunkach). Ma dotyczyć skrócenia czasu trwania procedur. Będzie to obowiązywało nie tylko w przypadku instalacji fotowoltaicznych, ale również innych systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Skrócone terminy mają obowiązywać dla:
- pozwoleń na budowę;
- decyzji środowiskowych;
- warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej;
- koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej;
- wpisów do rejestru wytwórców wykonujących działalność w zakresie małych instalacji.
Sprawdź także zmiany dla właścicieli farm fotowoltaicznych: Podatek od farmy fotowoltaicznej w 2024 roku.
Zmiany w fotowoltaice w 2024 – czy przyniosą korzyści prosumentom?
Wzrastająca liczba instalacji fotowoltaicznych to zjawisko w skali kraju bardzo korzystne (choć jednocześnie wiążą się z tym wyzwania, np. konieczność modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej). Trudno więc się dziwić, że wprowadzane przepisy mają na celu zachęcanie do inwestowania w fotowoltaikę.
Zajmujesz się montażem instalacji fotowoltaicznych? Dowiedz się: Co daje certyfikat UDT fotowoltaika?
Zmiana systemu rozliczania na net-billing 2 lata temu wiązała się z pewnymi kontrowersjami. Pod pewnymi względami sprzedaż energii z fotowoltaiki stała się mniej opłacalna. Dzięki taryfom dynamicznym uda się to do pewnego stopnia odwrócić. Prosumenci będą mieli większy wpływ na to, ile zapłacą za zakup energii i ile otrzymają za jej sprzedaż. Zmiana sposobu rozliczania to także zachęta do korzystania z magazynów energii. Dzięki nim będzie można kupować energię z sieci w godzinach, w których jest ona tańsza i gromadzić do późniejszego wykorzystania.